Ana sayfa Merak Edilenler Boya Koruma Faydaları

Boya Koruma Faydaları

278
0
PAYLAŞ

Bu yazımızda boya koruma (wax) boya koruma, boya koruma faydaları, wax uygulamasının otomobiller üzerindeki faydalarını anlatmaya çalışacağız. Konuya girmeden önce boya koruma uygulamasının araç üzerinde bilinen bir zararı yoktur.

Oto Yıkama Açısından Faydaları nelerdir?

Boya koruma uygulanmış bir araç, uygulama yapılmamış bir araca göre aynı şartlarda daha az kirlenir ve daha uzun sürede kirlenir. Bu sebeple otonuzu daha az sıklıkla yıkayabilirsiniz. Böylelikle yıkama maliyetinden ve yıkama zamanından tasarruf etmiş olursunuz.

Oto yıkama üzerindeki ikinci faydası ise, wax uygulamasının hidrofobik, kaygan olması ile diğer özellikleri nedeniyle kirler iyi tutunamazlar. Bu sebeple aracınızı yıkamanız ve kurulamanız oldukça kolaylaşacaktır. Kısaca zahmetsiz bir yıkamayla kirler daha kolay çıkacak, aracınız daha az çizilmeye maruz kalacaktır.

Çevresel Dış Etmeler Açısından Faydaları

Bildiğimiz gibi araçlarımızın maruz kaldığı çeşitli çevresel etmenler bulunmaktadır, bunlar kısaca; kuş pisliği, asit yağmurları, ağaç reçineleri gibi sıralayabiliriz. Boya koruma bu gibi çevresel etkenlere karşı %100 koruma sağlamaz. Ancak bu tür etkenlere karşı boyalı yüzeyin korunmasına yardımcı olur.

 

Konuyla ilgili bir örnek verelim

Örneğin: Aracımıza kuşun pislediğini varsayalım, normalde kuş pisliğinin hemen temizlenmesi gerekir, fakat aracın başında da nöbet tutamayız. Eğer boya koruma uygulaması var ise aracımızda kuş pisliğinin boyaya zarar vermesini geciktirir. Çünkü korumasız bir araçta 4 saat içinde zarar verecekse, wax yapılmış bir araçta bu süre 8 saate çıkar. Bu sebeple kuş pisliğinin temizlenmesi için bize vakit kazandırır, aynı zamanda daha kolay temizlenmesi sağlayarak yine aracın çizilmesinin önüne geçer.

Çevresel dış etkenlere zararlı güneş ışınlarını da katabiliriz, boya koruma uygulaması araba üzerinde UV koruması da sağlar, böylelikle zararlı güneş ışınlarından da  korumuş oluruz.

Yukarıda boya korumanın temel faydalarından bahsettik, şimdi ise maddi ve manevi faydalarını anlatacağız.

Maddi Açıdan Faydası

Aracınızı zararlı oluşumlara karşı koruyarak zamanla oluşabilecek yıpranmaların gecikmesini sağlarsınız. Böylelikle bakım ve onarım maliyetlerinden kurtulmuş olursunuz, aracınızda 2.el piyasada daha iyi fiyat eder.

Manevi Açıdan İse

Oto koruma uygulamaları sayesinde daima parlak, temiz olur renginin zengin görüntüsü kaybolmaz sizde daha mutlu olursunuz. Uygulamayı da kendiniz yapıyor ise güzel bir hobi sahibi olduğunuz için de mutlu olabilirsiniz.

Sizinde tecrübe ettiğiniz faydaları var ise aşağıda bulunan yorum bölümüne düşüncelerinizi yazabilirsiniz.  Boya koruma uygulamasının önemi ile faydaların yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

DİĞER HİZMETLERİMİZ
Vakumlu Araç Tamiri
Oto Kaporta Boyama
Dolu Hasarı Onarımı
Kaporta Göçük Düzeltme
Mikron Boya
Pasta Cila Boya Koruma Servisi
Mini Onarım
Dolu Hasarı Tamiri
Boya Koruma
Tampon Tamiri
Boyasız Göçük Onarımı
Kaporta Boyama Servisi
Oto Yağmur Kaydırıcı Cam Koruma
Boya Koruma Faydaları
Jant Temizliği ve Bakımı

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here