Ana sayfa Clay Bar Kil Nedir?

Clay Bar Kil Nedir?

3.47K görüntülenmeOto Nedir?
0

Clay Bar (kil) detaylı oto temizlik ve bakımı için önemli bir aşama olup, oto boyasını temizlemek için en etkili ve güvenli yoldur. Boya koruma işleminin de önemli aşamasıdır.

Clay Bar kelimesi İngilizce bir kelime olup, clay kelimesinin Türkçe karşılığı kil manasına gelmektedir. Detailing terimi olarak ise Türkçe anlamı yüzey temizleme kili olarak tanımlayabiliriz.

Bu kadar teorik bilgiden sonra hemen kilin asıl tanımını aşağıdaki gibi anlatabiliriz.

Kil Ne İşe Yarar?

Kil (Clay Bar) arabalarımızın boyalı yüzeylerinden, normal yıkama teknikleri ile çıkaramadığımız ve boya üzerine yapışmış kirlerin güvenli ve kolayca temizlenmesini sağlayan detailing ürünüdür. Kil içeriğinde bulunan çeşitli sentetik polimer maddeler sayesinde zahmetsizce kirlerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzeye Yapışan Kir Çeşitleri?

Otolarımızı ne kadar korursak koruyalım genel olarak aşağıda sayacağımız etkilere maruz kalmaktadırlar.

Ağaç reçineleri
Kuş pislikleri
Böcek Kalıntısı
Balata tozu
Endüstriyel arıklar(boya tozu, demir tozu)
Yol kirleri (egzoz dumanı vb.)
Zift lekesi, katran

Bahsettiğimiz partikülleri kil yardımıyla temizlemezsek, boya üzerinde oksidasyon başlayarak ciddi yıpranma ve hasarlara neden olabilir.

Clay Bar Kil için İhtiyacınız Var mı?

Aracınızın yüzeyinin temizlenmeye ihtiyacı olup olmadığını anlamak için birkaç basit testle anlayabiliriz. Yeni yıkanmış ve kurulanmış aracınızın yüzeyinde parmak uçlarınızı gezdirdiğinizde eğer kirlenme var ise kaporta yüzeyinin pütür pütür veya pürüzlü ve kumlu olduğunu hissedebilirsiniz.

Sigara Jelatini Testi veya Poşet Testi:
Bu test daha kolay şekilde clay bar gereksiniminiz olup olmadığını gösterecektir. Elinizi poşetin içine veya sigara jelatini içine sokarak parmak uçlarınızla ovalayınız, eğer elinize pürüzlü ve kumlu bir yüzey hissediyorsanız aracınızın detaylı kil temizliğine ihtiyacı var.

Hatta şaşırtıcı bir şekilde 0 km yeni araçlar dahi kirlenmeden dolayı mustarip olabilirler.

Kil Çeşitleri

Piyasada farklı markaların killeri mevcut olup, temelde sertlik derecelerine göre üç farklı clay bar çeşidi bulunmaktadır.

1. Yumuşak (Soft)

2. Orta (Medium)

3. Sert (Hard)

Yukarda sınıflandırdığımız üç çeşit clay bar çeşitlerinden üçüncü sıradaki kil çeşidini kesinlikle otonuzun yüzeyinde kullanmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde marring olarak adlandırılan dalgalanma şeklinde yüzey bozukluğu ortaya çıkar. İlk iki sıradaki ürünleri güvenilir ve sıfır riskle kullanabilirsiniz.

Kil Clay Bar uygulamasının tanımını dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık umarız sizler için faydalı olmuştur. Bu konuyla ilgili Kil Clay Bar nasıl yapılır? Yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]
usta Sorulan soru 25 Şubat 2018
7/24 Oto Kurtarıcı Çağır