Ana sayfa Boya Koruma Nedir?

Boya Koruma Nedir?

3.54K görüntülenmeOto Nedir?
0

Son yıllarda ülkemizde de popülerliğini artıran boya koruma uygulaması, yakaladığı ivmeyle otomobil meraklılarının da tercih ettiği bakım uygulaması olmuştur. Ancak boya koruma işlemini araçlarına uygulatmak isteyen pek çok kullanıcı, onlarca terim ve bilgi kirliliği arasında sıkışıp kaldıkları için boya koruma wax uygulaması konusunda çekimser kalabilmektedir.

Bundan dolayı bu yazımızda boya koruma wax işleminin tanımını yapmaya çalışacağız.

Boya koruma  nedir?

Arabalarımızın kaporta dediğimiz boyalı yüzeylerini zararlı dış etkenlere karşı maksimum koruma sağlayabilmesi için aracın yüzeyine uygulanarak, boya koruma ürünün çeşidine göre boyalı yüzeyde belirli kalınlıkta oluşan katmana boya koruma denir.

Boya koruma sistemi en çok pasta veya polisaj uygulaması ile karıştırılmaktadır. Polisaj ya da pasta uygulaması aşındırıcıdır, bu özelliği ile boyalı yüzeyi inceltmekte dir. Wax ise aksine katman oluşturmaktadır.

Zararlı Dış Etkenler

Otoların boyasını yıpratan zararlı dış etmenleri üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bu ana başlıkları da kendi içlerinde çeşitlendirebiliriz. Ancak konumuzun temelini dağıtmamak için sadece ana başlıkları sıralayacağız. Zararlı dış etkileri buradaki konumuzda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Güneş Zararlı UV ışınları

Oto Yıkama Sırasında Oluşan Unsurlar

Kimyasal Çevresel ve Mekanik Etkenler

Boya Koruma Çeşitleri

Doğal İçerikli Boya Koruma Ürünleri

Sealant Sentetik İçeren Boya Koruma

Nano Boya Koruma Ürünleri

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
usta Sorulan soru 25 Şubat 2018
7/24 Oto Kurtarıcı Çağır